Σοφία Βέμπο: «Μια φωνή – μια ιστορία»

Την Τετάρτη, 24 Οκτωβρίου και ώρα 20:00 μ.μ. τα Ιδιωτικά Εκπαιδευτήρια Βόλου « ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ» στον υποβλητικό χώρο της Εξωραϊστικής Λέσχης Βόλου προσκαλούν όλους τους  φίλους, γονείς, μαθητές και αποφοίτους καθώς και τους λάτρεις της ποιοτικής μουσικής σε μια μοναδικά βραδιά συγκίνησης και νοσταλγίας. Η επετειακή συναυλία της μεικτής μαθητικής χορωδίας δυο φωνών είναι αφιέρωμα  σε μια σπουδαία μορφή που με τη φωνή της έγραψε ιστορία- και την ιστορία ενός ολόκληρου λαού- τη Σοφία ΒέμποΟι μαγικές φωνές των αισθαντικών ερμηνευτών Έρρικας  Πατρικίου και Δημήτρη Κίκλη , ξεκινούν το πρώτο μέρος της συναυλίας με τραγούδια του Μεσοπολέμου. Μυθικές μορφές συνθετών όπως ο Αττίκ, ο Κ. Γιαννίδης, ο Μ. Σουγιούλ, ο Χρ. Χαιρόπουλος, δημιουργήσανε εκείνη την εποχή , τραγούδια – θρύλους : “ Ζητάτε να σας πω», « Δυο πράσινα μάτια», «Ας ερχόσουν για λίγο», τραγουδισμένα από τις υπέροχες φωνές της Δανάης, του Νίκου Γούναρη, της Σοφίας Βέμπο.Ρυθμοί βαλς και ταγκό , στα βήματα των οποίων χορεύουν ζευγάρια μαθητριών και μαθητών του « ΠΡΟΜΗΘΕΑ». Στο πιάνο ο πιανίστας και συνθέτης Ηλίας Χατζόγλου.Στο δεύτερο μέρος της βραδιάς η 50μελής βραβευμένη χορωδία των μαθητριών και μαθητών του « ΠΡΟΜΗΘΕΑ», αγγίζει με συγκίνηση τα τραγούδια της τραγουδίστριας της Νίκης, όπως:  « Παιδιά της Ελλάδος Παιδιά», « Το τραγούδι της Λευτεριάς», « Κάνε κουράγιο Ελλάδα μου», υπό τη διεύθυνση του μουσικού κ. Χατζηγεωργίου Δημήτρη. Τον ήχο και φωτισμό επιμελείται ο Χάρης Κεχαῒδης. Στη φωτογραφία και το video-art, o κ. Χουλιάρας.

ΜΙΑ ΚΟΙΝΩΝΙΚΗ ΠΡΟΣΦΟΡΑ ΣΤΟ ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ ΒΟΛΟΥ

Η συναυλία που διοργανώνεται από τα Ιδιωτικά Εκπαιδευτήρια Βόλου και το Σωματείο « ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ», είναι αφιερωμένη με συγκίνηση και σεβασμό στις γερόντισσες και στους γέροντες του ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟΥ ΒΟΛΟΥ.Η βραδιά κλείνει με κρασί, αναψυκτικά και ζεστό μπουφέ υπό την επιμέλεια της Εξωραϊστικής. Τα παιδιά του « ΠΡΟΜΗΘΕΑ», η Έρρικα Πατρικίου και ο Δημήτρης Κίκλης περιμένουν όλες και όλους σε μια μοναδική βραδιά στην ΕΞΩΡΑΙΣΤΙΚΗ ΛΕΣΧΗ ΒΟΛΟΥ .