«Μάθημα Σολφέζ» από τον συνθέτη Γ. Χατζηνάσιο με τη συνοδεία της χορωδίας των Εκπαιδευτηρίων «Προμηθέας»

Με την ευκαιρία λήξης του διδακτικού έτους, τα Ιδιωτικά Εκπαιδευτήρια «Προμηθέας» και το Σωματείο Φίλων, Αποφοίτων και Γονέων «Προμηθέας» διοργανώνουν τη μουσική παράσταση «Μάθημα Σολφέζ». Η μουσική παράσταση θα παρουσιαστεί  την Πέμπτη 12 Μαΐου 2016 και ώρα 21:00, στη σκηνή του Θεάτρου της Παλαιάς Ηλεκτρικής.

Η βραβευμένη χορωδία των Εκπαιδευτηρίων θα συνοδεύσει στη σκηνή του θεάτρου τον διάσημο συνθέτη Γιώργο Χατζηνάσιο. Ας σημειωθεί ότι η μικτή χορωδία δύο φωνών των Εκπαιδευτηρίων πρόσφατα συμμετείχε στην 8η Διεθνή Συνάντηση Σχολικών Χορωδιών του 34ου Διεθνούς Φεστιβάλ Καρδίτσας και ξεχώρισε με την ερμηνεία της. Μάλιστα, η Διεθνής Κριτική Επιτροπή του Διεθνούς Φεστιβάλ Καρδίτσας έκρινε άξια τη χορωδία να εκπροσωπήσει την Ελλάδα, στον Πανευρωπαικό Διαγωνισμό Νέων Μουσικών “Sant’Alfonso Maria de Liguori” στο Salerno, Pagani της Ιταλίας.

Στο πιάνο θα είναι ο Γ. Χατζηνάσιος ενώ τη διδασκαλία τη χορωδίας και την  ερμηνεία έχει επιμεληθεί η κ. Έρρικα Πατρικίου.

Ο ΣΥΝΘΕΤΗΣ Γ. ΧΑΤΖΗΝΑΣΙΟΣ

Ο Γεώργιος Χατζηνάσιος γεννήθηκε στη Θεσσαλονίκη.
Μετά την ολοκλήρωση των εγκύκλιων σπουδών του σπούδασε στο Κρατικό Ωδείο Θεσσαλονίκης και συνέχισε στην Αθήνα στο Ωδείο Αθηνών και στο Εθνικό Ωδείο.
Στη συνέχεια πήγε στο Παρίσι, όπου και μετεκπαιδεύτηκε στη σύνθεση και ενορχήστρωση. Άρχισε να κάνει τις πρώτες του επιτυχίες ως συνθέτης με τη Μαρινέλλα το 1970 με τραγούδια, όπως «Κρίμα το μπόι σου” και «Κατηγορώ”.
Ο συνθέτης συνέχισε να συνεργάζεται με τη Μαρινέλλα δημιουργώντας τραγούδια όπως «Συμβιβαζόμαστε”, «Θα ‘θελα να ήσουν”, «Σήμερα”, «Δεν είναι που φεύγεις”, «Παιδί απ’ την Ανάβυσσο”, «Να παίζει το τρανζίστορ”, «Δε φταίμε εμείς”, «Είσαι ποτάμι”, «Καμιά φορά” και πολλά άλλα.
Συνεργάστηκε, επίσης με το Γιάννη Πάριο σε τραγούδια όπως «Τι θέλεις να κάνω”, «Συγνώμη που σ’ αγάπησα πολύ”, «Όλα μας τα πλούτη”, «Που θα πάει, που”, «Ποιος να συγκριθεί μαζί σου”, «220 Volt”, «Γι’ αυτό σου λέω πάμε”, «Επίθεση αγάπης”, κ.ά, με τη Δήμητρα Γαλάνη και τα «Ήταν μια φορά κι έναν καιρό”, «Τα γαλάζια σου γράμματα”, «Ζω”, «Αν μ’ αγαπάς φίλα σταυρό”, «Σ’ όποιον αρέσουμε”, «Θα σ’ αγαπώ”, «Δεν έχουμε να πούμε τίποτα”, «Το γρανάζι”, κ.ά, το Σταμάτη Κόκοτα και τα «Να ‘χα τα χρόνια σου”, «Σ’ αγάπησα για μια φορά”, «Μια παρένθεση και μόνο”, «Ο τρόπος που σ’ αγάπησα”, κ.ά, το Μανώλη Μητσιά (Με λένε Γιώργο, Πάρε τον ηλεκτρικό), τη Νάνα Μούσχουρη (Η ενδεκάτη εντολή, Γιαρέμ, Πέφτει η βροχή), το Στράτο Διονυσίου (Αφιλότιμη), τη Βίκυ Μοσχολιού (Ξενύχτησα στην πόρτα σου), το Δημήτρη Μητροπάνο (Η αγάπη χάθηκε), την Τάνια Τσανακλίδου (Ο ανθρωπάκος), το Γιάννη Κούτρα (Πόσο σ’ αγαπώ), αλλά και με αρκετούς νέους τραγουδιστές, όπως η Αλέξια (Κεκλεισμένων των θηρών) και ο Μιχάλης Χατζηγιάννης (Άγγιγμα ψυχής, Το σώμα που ζητάς). Επίσης έγραψε μουσική για τον κινηματογράφο και το θέατρο. Η μουσική προσφορά του είναι σημαντική με πλήθος τραγουδιών και μουσικής σε διάφορα είδη θεατρικών παραστάσεων.

Έχει δώσει πολλά κονσέρτα στην Ελλάδα και στο εξωτερικό, όπως στο «Carnegie Hall” της Νέας Υόρκης το 1972 και στο «Concert House” της Βιέννης το 1973. Έχει τιμηθεί με «Χρυσό Δίσκο” το 1975, «Χρυσή Νότα” από την εταιρία International Phonogram, Β΄ Βραβείο σύνθεσης και ενορχήστρωσης στο 10ο Φεστιβάλ Κινηματογράφου Θεσσαλονίκης, βραβείο «Rose D’ Or” το 1980 για το τραγούδι «Όταν γύρω νυχτώνει” καθώς και με πολλές άλλες διακρίσεις.
Αξίζει να σημειωθεί ότι ο τίτλος της παράστασης βασίζεται στο ομώνυμο τραγούδι του μουσικοσυνθέτη, που διακρίθηκε στον 22ο Διαγωνισμό τραγουδιού της Eurovision και αποτελεί ίσως μια από τις δημοφιλέστερες ελληνικές εμφανίσεις, με τη συμμετοχή των σταρ της εποχής Πασχάλη, Μαριάννα Τόλη, Robert Williams και Μπέσυ Αργυράκη.

Η μουσική παράσταση διοργανώνεται από το Σωματείο Φίλων, Αποφοίτων και Γονέων «Προμηθέα» στη σκηνή του θεάτρου Παλαιάς Ηλεκτρικής την Πέμπτη 12 Μαΐου 2016 και ώρα 21:00.

Τα Εκπαιδευτήρια και το Σωματείο Φίλων, Αποφοίτων και Γονέων «Προμηθέας» θα ήθελαν να ευχαριστήσουν όλους όσοι συμβάλλουν στη διοργάνωση αυτής της μουσική παράστασης.

Η τιμή πρόσκλησης είναι 10 ευρώ. Προπώληση εισιτηρίων και κρατήσεις στη γραμματεία των Ιδιωτικών Εκπαιδευτηρίων στη Διεύθυνση ΕΛ. Βενιζέλου – Δ. Χατζή. Ν. ΙΩΝΙΑ. Τηλέφωνο επικοινωνίας: 2421064888.