Συγχαρητήρια για τις επιτυχίες στο Διαγωνσμό Σκακιού (6-4-2013)

Skaki_Agria  Τα Εκπαιδευτήρια «Προμηθέας» συγχαίρουν ολόθερμα τους μαθητές της Α’ Τάξης Γυμνασίου: Ακρίβο Γεώργιο, Μπαντουβά Μιχαήλ, Μπαντουβά Σωκράτη και Παπαγεωργίου Ιωάννη – Άρη, οι οποίοι συμμετέχοντας στη Σκακιστική Ομάδα του «Προμηθέα», κατέκτησαν την τρίτη (3η) θέση – (Χάλκινο Μετάλλιο), στο Ομαδικό Μαθητικό Πρωτάθλημα Σκάκι 2013 Περιφέρειας Κεντρικής Ελλάδας στους αγώνες που διεξήχθησαν το Σάββατο 6/04/2013.

Τα Ιδιωτικά Εκπαιδευτήρια «Προμηθέας» μέσα στις πολλαπλές τους δράσεις, διαθέτουν εξειδικευμένους Σκακιστές-Προπονητές για την εκπαίδευση των μαθητών, έχοντας πρόσβαση σε σχετική βιβλιογραφία και ψηφιακό υλικό. Μ’ αυτόν τον τρόπο, πλην της ευχαρίστησης που προσφέρει, το σκάκι είναι ένα παιχνίδι υψηλής ποιότητας με πολλαπλή ωφέλεια για την ανάπτυξη και τη διεύρυνση σκέψης, της ικανότητας, στρατηγικής και μεθοδολογίας και επίσης, μέσω της ενασχόλησης των μαθητών μας με αυτό, αναπτύσσεται η ευγενής άμιλλα μεταξύ τους.

Τα Εκπαιδευτήρια «Προμηθέας» πρωτοστατούν σε τέτοιου είδους δραστηριότητες.