Εκπαιδευτική επίσκεψη στη Βεργίνα – Θεσσαλονίκη (19-20/04/2013)

no images were found

Το Ιδιωτικό Γυμνάσιο «Προμηθέας», στο πλαίσιο πολιτιστικών δραστηριοτήτων, πραγματοποίησε εκπαιδευτική εκδρομή στην Θεσσαλονίκη – Βεργίνα, από τις 19-4-2013 έως τις 20-4-2013. Κατά τη διάρκεια της επίσκεψης, οι μαθητές με τους υπεύθυνους καθηγητές ξεναγήθηκαν στον «φυσικό χώρο» της δυναστείας των Μακεδόνων και επισκέφτηκαν το Αρχαιολογικό Μουσείο, το Βυζαντινό Μουσείο, Βυζαντινά Μνημεία, όπως ο ναός του Αγίου Δημητρίου, η Ροτόντα, αλλά και τον Αρχαιολογικό χώρο της Βεργίνας. Εκεί με την βοήθεια των ξεναγών μπόρεσαν να αντιληφθούν τις ομοιότητες κατά την Ελληνιστική περίοδο στην διοίκηση των δύο περιοχών, αλλά και την εξέλιξη των μνημείων από την Ελληνιστική έως τη Βυζαντινή περίοδο και την Τουρκοκρατία. Επίσης, οι μαθητές στη διάρκεια της επίσκεψής τους, παρακολούθησαν το πρόγραμμα του Πλανηταρίου Θεσσαλονίκης, με τίτλο: «Η γέννηση του Αιγαίου Πελάγους». Οι μαθητές επέστρεψαν γεμάτοι ενθουσιασμό και ικανοποίηση από την παράλληλη δράση εκπαίδευσης και ψυχαγωγίας.