Διεθνής διάκριση της Χορωδίας του «Προμηθέα»

Η μικτή χορωδία δύο φωνών των Ιδιωτικών εκπαιδευτηρίων «Προμηθέας» σημείωσε σημαντική επιτυχία στην 8η Διεθνή Συνάντηση Σχολικών Χορωδιών του 34ου Διεθνούς Φεστιβάλ Καρδίτσας. Η χορωδία υπό τη Διεύθυνση της κ. Έρρικα Πατρικίου και τη συνοδεία του Ηλία Χατζόγλου στο πιάνο, ερμήνευσε με ξεχωριστό τρόπο τραγούδια του νεοέλληνα συνθέτη Σταύρου Κουγιουμτζή.

Η Διεθνής κριτική επιτροπή του Διεθνούς Φεστιβάλ Καρδίτσας έκρινε τη χορωδία των Εκπαιδευτηρίων άξια να εκπροσωπήσει την Ελλάδα και το Διεθνές Φεστιβάλ, στον Πανευρωπαϊκό διαγωνισμό Νέων Μουσικών “Sant Alfonso Maria de Liguori” που θα πραγματοποιηθεί από 16 έως 22 Μαΐου 2016, στο SALERNO Pagani (ΙΤΑΛΙΑ).

Τα Εκπαιδευτήρια συγχαίρουν θερμά τους μαθητές που εκπροσωπούν τη χορωδία των Εκπαιδευτηρίων και τους εύχονται να έχουν και άλλες παρόμοιες διακρίσεις στο μέλλον.