ΒΙΩΜΑΤΙΚΟ ΣΕΜΙΝΑΡΙΟ ΕΙΣΑΓΩΓΗΣ ΣΤΑ ΑΡΧΑΙΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ

Τα Ιδιωτικά Εκπαιδευτήρια Βόλου «ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ¨» διατηρώντας και φέτος την παράδοση που καθιέρωσαν με το ξεκίνημα τους, λειτουργούν βιωματικά εργαστήρια με προβολές και διαδραστικά παιχνίδια σχετικά με το μάθημα των Αρχαίων Ελληνικών. Στόχος των σεμιναρίων είναι να μελετηθούν εισαγωγικά στοιχεία στο μάθημα των Αρχαίων Ελληνικών ενόψει της φοίτησης των μαθητών στην Α΄ Γυμνασίου, να εμπλουτίσουν οι μαθητές το λεξιλόγιο τους καθώς και να γνωρίσουν ομοιότητες και διαφορές των Αρχαίων Ελληνικών με τη Ν. Ελληνική αλλά κυρίως να αισθανθούν τη συνεχή πορεία της ελληνικής γλώσσας. Ως γνωστόν, η Αρχαία Ελληνική, επιζεί και συνεχίζεται μέσω της Νέας Ελληνικής και κυρίως δια της σύνθεσης και παραγωγής λέξεων. Τα σεμινάρια απευθύνονται σε μαθητές της ΣΤ ’Δημοτικού και ενδεικτικά περιλαμβάνουν ενότητες όπως:  «Μία οικογένεια της Αθήνας στην εποχή του Περικλή», «Η αρχαία Ελληνική Ναυσιπλοΐα »,  «Ένα δείπνο στην Αρχαία Κόρινθο», «ο Πρωτεσίλαος, ένας λιθοξόος στο εργαστήρι Γλυπτικής» , «Πολιορκητικές Μηχανές», «Μία παράσταση αρχαίου Δράματος, «Η θεϊκή Μουσική του Απόλλωνα» κ.α.

Τα σεμινάρια πραγματοποιούνται στο χώρο του σχολείου (Ελ. Βενιζέλου –Δ. Χατζή, Νέα  Ιωνία Βόλου) κάθε Παρασκευή έως τέλος Ιουνίου και ώρα 14:30-16:00

Οι ενδιαφερόμενοι μπορούν να δηλώσουν συμμετοχή . Η είσοδος είναι ελεύθερη, κατόπιν προεγγραφής.

Τηλ. Επικοινωνίας: 24210-64888 , email: info@promitheas.edu.gr

Πληροφορίες και στην ηλεκτρονική Διεύθυνση:

Site: www.promitheas.edu.gr